Quote:
Originally Posted by NevadaSTi
It's a simple economics formula.
Primer = 0.02
brass = 0.30 (re-usable up to 5 times)
powder is a little more complicated
you buy a 1lb can of powder for about $18. There is 437.5 grains per ounce by 16 ounces, = 7000 grains in a can.
18/7000 = 0.002 cents per grain. I load 62.6 grains into my 264 win mag,
62.6g x 0.002 = 0.16
powder = 0.16
bullet / projectile = 0.25
for a grand total of about $0.73 per round to reload.
Now granted this is for my 264 win mag, results of price tend to very with powder type and bullet selection used, and if you buy new brass every time you reload. I generally use my brass about three to four times before throwing them in the dumpster.
Now a box of equavilant factory loads for my rifle are generally about $38 for a box of twenty or $1.90 per round. As illustrated aboves, its a lot cheaper to reload your own ammo rather then buying factory ammo. Plus with your reloads you can tailor them to your rifle to make it shoot better then any factory ammo could.
So, thats how I do it. I started when I was in college and poor.
|
Quote:
Originally Posted by Dean
Thanks guys... Let me know if you need any ammo for cheap, I'll find you a deal... 
|
Well Dean. If you can find quality ammo for cheaper than what is mentioned above. I might be interested. Or, if you find cheaper components, I might be interested as well.
__________________
The last living thing on earth will be me. I'll step on the last cockroach.
Last edited by NevadaSTi; 2007-07-16 at 02:50 PM.
|